Издателство
Информационни технологии в практиката или какво (не) знаем за тях.
Информационните технологиите са част от личния, професионалния и обществения живот, но в своята дълбочина те остават непонятни и дори плашещи за много хора. Процеси, които се основават на информация и комуникация, се управляват неправилно поради неразбиране. Това се случва дори в големи организации, които по този начин излагат на риск своя бизнес.
В същото време технологиите събуждат откровен интерес и любопитство, провокират с интересни аудио-визуални решения, доставят нови високотехнологични устройства в ръцете ни. Може да се каже, че сме едновременно и запленени, и изплашени от този феномен на съвременното информационно общество. Говорим за облачни технологии, компютърни вируси, социални мрежи, системи за управление, индустрия 4.0, интернет на нещата, дигитализация, торенти, отворен код, криптовалути, бази от данни, изкуствен интелект... Но дали разбираме наистина за какво говорим?
Тази книга има за цел да представи основни положения, понятия и концепции на разбираем език. Тя е предназначена за хора извън сферата на информационните технологии, въпреки че може да е полезна и за тях. Разгледаните технологии са представени чрез логиката на тяхната поява и употреба, не толкова чрез даване на конкретни дефиниции. Обърнато е внимание на взаимоотношенията между хората и организациите в дигитална среда. Специален акцент е поставен върху терминологията, защото считам за важно специалисти и неспециалисти да заговорят на един разбираем за всички език. Книгата е разработена като учебник за студенти на Нов български университет в специалности, свързани с администрация и управление, но е приложима във всички сфери на средното, висшето и професионалното образование.
ISBN 978-619-233-027-9
Цена: 17.00 лв.