facebook

Издателство

Позитивната рефлексия в социалната сфера. Защо, как и докъде?

galina-markova-cover-front_184x250_fit_478b24840a

Позитивната рефлексия в социалната сфера. Защо, как и докъде?

Галина Маркова, НБУ, София, 2021. 258 стр.

Психология

В тази монография Галина Маркова, доктор по клинична социална работа, съчетава уменията и опита от терапевтичната и изследователската си работа, за да предложи подход, който включва осъзнаване и работа с позитивния опит на хората. Подходът, използващ позитивната рефлексия, е илюстриран в книгата през случаи на индивиди, семейства и общности.

Не човекът, комуто помагаме, ни тежи. Тежи стигмата върху него, която го свежда до „проблем“ и „случай“. Позитивната рефлексия отмества стигмата, за да видим човека и да осъзнаем каква привилегия е да помагаме. На всеки без изключение.

 

 Позитивната социална работа е възможна в България. Д-р Галина Маркова убедително показва това в сферата на социалната работа с деца и нейната постепенна деинституционализация. На нас – читателите и колегите на Галина, ни предстои да видим докъде и как ще успеем да направим позитивната парадигма равнопоставена алтернатива на дефицитната (основана на срама) парадигма в системата на социалната работа у нас – в преподаването, планирането, провеждането, управлението, изучаването и финансирането на социалните грижи.  

Румен Петров, НБУ

 

Представеният труд не се ограничава само до принос в научно-приложната област на социалната работа, а е интимно споделяне на терапевтичен опит, показва професионалното развитие и изграждане на един специалист с големи възможности – срещите по пътя, ученето от най-добрите и от безценния опит, който авторът е имал в работата с отделни личности, семейства и общности в своя интересен и богат професионален път.

Хариета Манолова, МУ – София

 

 

ISBN 978-619-233-148-1

Цена: 17.00 лв.